04.08.2025
Lieksanjoen ylittävän kaarisillan purkutyöt ovat edenneet sillan kaarien purkamisen osalta puoleenväliin urakkaa, ensimmäinen kaarista on purettu ja toisen purku aloitetaan. Urakan edetessä Rantalan puolelle, toisen kaaren purkamisen ei pitäisi vaikuttaa Lieksanjoen veneilyliikenteeseen.
Ensimmäisen kaaren purkamisen myötä on huomattu kaarissa olevan betonin olevan hyvin haurasta ja pehmeää ja sillan purkaminen on edennyt nopeasti. Lisäksi purkutyön yhteydessä on havaittu, että kaaresta puuttuu suunnitelmien mukaisia pääteräksiä sekä välihaat. Purkamisen yhteydessä tehty arvio betonin hauraudesta osoittaa, että kaaret olisi pitänyt uusia kokonaan, mikäli silta olisi jatkanut edes kevyen liikenteen käytössä.
Huomioita on voitu tehdä jo myös sillan betonikannen kunnosta, kun sen läpi tehtiin reikiä työsillan paalutukselle. Kaivinkoneen iskuvasara oli sujahtanut kannen läpi helposti. Näin ei tapahtuisi, jos betonikansi olisi hyvässä kunnossa. Noin sadan vuoden iässä silta oli tullut käyttöikänsä päähän betonirakenteiden osalta, eikä se olisi ollut enää kunnostettavissa.
Lieksan kaupunki haluaa taata turvallisen vesistön ylityksen kaikille kadunkäyttäjille. Kaksi toimivaa ja turvallista siltaa takaavat kuntalaisille ja elinkeinoelämälle sujuvan arjen.
Lisätietoja:
Lieksan kaupunki
Juha Jääskeläinen, kaupunkiympäristöjohtaja
p. 040 636 2079, juha.jaaskelainen@lieksa.fi
ja
Kreate
Markus Tarvainen, työpäällikkö
p. 050 4022247, markus.tarvainen@kreate.fi

